Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 1600 1462 1886 7084 3000 0001

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 24.09.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
poniedziałek, 18 września 2023 12:31
 1. W tym tygodniu:
  • - w środę wspomnienie św. Wincentego à Paulo;
  • - w czwartek wspomnienie św. Wacława;
  • - w piątek święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała;
  • - w sobotę wspomnienie św. Hieronima.
 2. W najbliższą niedzielę rozpoczniemy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Nabożeństwa różańcowe w kościele o godz. 17.20. Do odmawiania różańca zapraszamy całe rodziny: małżonków, dziadków i babcie, młodzież i dzieci. Dziękujemy przedstawicielom poszczególnych wspólnot naszej parafii, które każdego dnia przed wieczorną Mszą świętą gromadzą się na modlitwie różańcowej w naszym kościele. Na kolejne dni tygodnia do prowadzenia różańca w kościele prosimy przedstawicieli poszczególnych wspólnot:
  • w niedziele - Żeńskie Koła Różańcowe;
  • w poniedziałki - Odnowę w Duchu Świętym;
  • we wtorki - dzieci;
  • w środy - Domowy Kościół;
  • w czwartki - młodzież;
  • w piątki - Oazę Dorosłych;
  • w soboty:  pierwszą i piątą - Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa;
  • drugą - Męskie Koło Różańcowe św. Jana Pawła II,
  • trzecią - Rycerzy św. Jana Pawła II;
  • czwartą - Ćwiarę.
  • Osoby, które nie mogą przybyć na tę modlitwę do kościoła, zapraszamy, aby modlić się na różańcu w domu.
 3. Poświęcenie różańców dzieci przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej w niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00.
 4. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy świętej o godz. 10.30. Zapraszamy również na adorację do Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego, która jest otwarta dzień i noc. Pomóż zorganizować Wieczystą Adorację i włącz się czynnie w to dzieło. Nie pozwól, aby Jezus był opuszczony w tym Sakramencie i dołącz do osób adorujących.
 5. W następną niedzielę będą zbierane ofiary do puszki na Dom Samotnej Matki diecezji ełckiej.
 6. Na nowy tydzień życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, opieki Niepokalanej i odwagi św. Jana Chrzciciela.
 
DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 17.09.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 16 września 2023 21:31
 1. W tym tygodniu:
  • - w poniedziałek święto świętego Stanisława Kostki, Patrona Polski i młodzieży;
  • - w środę wspomnienie świętych męczenników koreańskich;
  • - w czwartek święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty;
  • - w sobotę wspomnienie świętego Ojca Pio.
 2. Zapraszamy do włączenia się w Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego, gdzie Jezus z wielką miłością czeka na ciebie. Możesz wybrać swoją godzinę adoracji i powierzyć Jezusowi swoje radości i troski. Nie pozwól, aby Jezus był opuszczony w tym Sakramencie i dołącz do adorujących. Zainteresowanym udzielimy więcej informacji, a na banerze przed kościołem jest telefon do koordynato
 3. W sobotę, 23 września w kościele Matki Bożej Anielskiej w Lipsku czuwanie modlitewne w intencji Ojczyzny w łączności z Wojownikami Maryi. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00 i zakończenie o północy. Szczegółowy program na tablicy ogłoszeń.
 4. W najbliższą niedzielę taca na Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku.
 5. Do nabycia wrześniowy numer "Martyrii".
 6. Na nowy tydzień życzymy, aby Bóg hojnie obdarzał Was swoją łaską i prowadził światłem swojej prawdy, a wzorem odwagi niech będzie św. Jan Chrzciciel.
 7. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb śp. Janiny Rusiłowskiej. Wieczny odpoczynek...
 
DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 10.09.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 10 września 2023 07:08
 1. Dziś początek Kwartalnych dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Rozpoczyna się Tydzień Wychowania.
 2. W tym tygodniu:
  • - we wtorek wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi;
  • - w środę wspomnienie św. Jana Chryzostoma;
  • - w czwartek święto Podwyższenia Krzyża Świętego; Msza święta w Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego poprzedzona koronką do miłosierdzia Bożego o godz. 16.00;
  • - w piątek wspomnienie NMP Bolesnej;
  • - w sobotę wspomnienie świętych męczenników Korneliusza i Cypriana.
 3. Za tydzień Dzień Środków Społecznego Przekazu i 84. rocznica zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
 4. Do nabycia nowy numer "Martyrii" a także są jeszcze inne czasopisma.
 5. Na nowy tydzień życzymy doświadczenia bliskości i mocy Pana w codziennym życiu i odwagi św. Jana Chrzciciela w dawania świadectwa o przynależności do Boga i Kościoła
 
DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 3.09.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 02 września 2023 18:54
 1. W tym tygodniu:
  • - w poniedziałek wspomnienie bł. sióstr Marii Stelli, Sergii Rapiej, Kanizji Mackiewicz i Towarzyszek Męczennic Nazaretanek.
  • - w pierwszy czwartek miesiąca od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, później różaniec, litania do Imienia Jezus, modlitwa o powołania i Msza św.; na ten pierwszy czwartek i kolejne zapraszamy wszystkich, którzy tworzą wspólnotę adoracyjną w Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego a także osoby, które chcą dołączyć do tej wielkiej grupy i kochają Jezusa;
  • - w piątek 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Siewnej).
  • - w sobotę w Olecku Dożynki Diecezjalne, na które Biskup Ełcki zaprasza kapłanów, osoby konsekrowane i świeckich, rolników, sadowników i ogrodników.
 2. Za tydzień w niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie z rodzicami dzieci klas III, a po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 z rodzicami klas VIII.
 3. Zapraszamy do włączenia się w adorację Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego, która jest otwarta całą dobę, gdzie Jezus z wielką miłością czeka na ciebie. Możesz wybrać swoją godzinę adoracji i powierzyć Jezusowi swoje radości i troski. U Niego tylko znajdziesz szczęście i On da ci pokój serca. W kaplicy także dla ciebie jest miejsce. Nie pozwól, aby Jezus był opuszczony w tym Sakramencie i dołącz do grona adorujących i wielbiących. Więcej informacji o Wieczystej Adoracji udzielimy wszystkim zainteresowanym, a na banerze przed kościołem jest telefon do koordynatorów.
 4. Serdecznie zapraszamy chłopców, którzy chcieliby służyć przy ołtarzu. Zapisy w zakrystii u ks. Krzysztofa.
 5. Dyrekcja Przedszkola "Beniamin", które jest przy kościele, informuje, że są jeszcze wolne miejsca w grupie maluszków: dwu i pół, i trzylatków.
 6. Do nabycia nowy numer "Martyrii" (wrześniowy).
 7. Na nowy tydzień wszystkim tu obecnym, a także rozpoczynającym nowy rok formacyjny, życzymy wzrostu w Bożej łasce, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela w dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie.
 8. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Czesława Żukowskiego i Jana Milanowskiego. Wieczny odpoczynek...
 
DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 27.08.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
czwartek, 31 sierpnia 2023 13:19
 1. W tym tygodniu w poniedziałek wspomnienie św. Augustyna; we wtorek wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela; w pierwszy piątek odwiedziny chorych i pierwsza sobota miesiąca.
 2. Od 24 sierpnia 2023 r. do naszej parafii przybył nowy wikariusz - ks. por. mgr lic. Krzysztof Plak, którego serdecznie witamy życząc wszelkich Bożych darów do wypełniania posługi kapłańskiej. W związku z tym, że jest jeden wikariusz, zmianie ulegnie dotychczasowy porządek. Od najbliższej środy (30 sierpnia) nie będzie codziennych Mszy św. w kaplicy w dni powszednie i niedziele. Osoby, które mają tam zamówione Msze święte prosimy, aby zgłosiły się, abyśmy mogli ustalić godzinę ich odprawienia w kościele lub ewentualnie jeszcze w kaplicy. Msza św. zbiorowa w intencjach ofiarodawców kaplicy, która dotychczas była w pierwszy piątek będzie w pierwszy czwartek o godz. 19.00, po której będzie Godzina Święta, prowadzona przez kapłana; nabożeństwo Drogi krzyżowej w kaplicy, jak ustalili radni Parafialnej Rady Duszpasterskiej, będzie w każdy piątek o godz. 19.00. W kościele godziny Mszy św. w niedziele pozostaną bez zmian: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 oraz w dni powszednie: 7.00 i 18.00. Możliwość do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania 15 minut przed każdą Mszą świętą. Od 1 września zmienią się także godziny kancelarii: poza sytuacjami nadzwyczajnymi będzie czynna we wtorki i czwartki od 17.00 do 17.45 a w soboty od 8.00 do 9.00.
 3. W piątek będziemy obchodzić 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny i prośmy o pokój na świecie.
 4. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny i katechetyczny. Zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców, wychowawców i nauczycieli na Mszę świętą o godz. 8.00. Będziemy prosili o Boże błogosławieństwo na trud pracy i nauki.
 5. W pierwszy piątek o godz. 17.00, godzinę przed Mszą świętą wieczorną rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, o 17.30 różaniec i okazja do spowiedzi, a następnie Msza św. Taki porządek będzie również w przyszłym tygodniu w pierwszy czwartek i również w kolejną pierwszą sobotę. Za tydzień z racji pierwszej niedzieli miesiąca wystawienie i adoracja będą po Mszy św. o godz. 10.30.
 6. Dziękujemy za ofiary składane na kościół i kaplicę, za życzliwość i wszelką pomoc. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu do kaplicy Pana Jezusa Klęczącego.
 7. Dożynki Diecezjalne odbędą się w tym roku 9 września (w sobotę) w Olecku. Biskup Ełcki zaprasza kapłanów, osoby konsekrowane i świeckich, a przede wszystkim rolników, sadowników i ogrodników. Program znajduje się na tablicy ogłoszeń.
 8. Na nowy tydzień wszystkim tu obecnym, a także rozpoczynającym nowy rok formacyjny, życzymy wzrostu w Bożej łasce, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela w dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie jedynym Odkupicielu człowieka.
 9. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Andrzeja Pomichtera. Wieczny odpoczynek...
 
DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU - 20.08.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 19 sierpnia 2023 22:09
 1. W tym tygodniu:
  • - w poniedziałek wspomnienie św. Piusa X, papieża;
  • - we wtorek wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej;
  • - w czwartek święto św. Bartłomieja Apostoła;
  • - w sobotę uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
 2. Z dniem 24 sierpnia 2023 r. decyzją Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura zostają przeniesieni wikariusze naszej parafii: ks. Łukasz Malinowski do parafii Ducha Świętego w Ełku i ks. Adam Harasim do parafii Świętego Leona Wielkiego w Gołdapi. Dziękujemy im za posługę duszpasterską i życzymy Bożego błogosławieństwa.
 3. Na nowy tydzień, wakacyjny i urlopowy, życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela w dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie jedynym Odkupicielu człowieka.
 
DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU - 13.08.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 12 sierpnia 2023 20:54
 1. We wtorek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej). Obrzęd błogosławieństwa ziół, zbóż i kwiatów na zakończenie każdej Mszy świętej. To również dzień 103. rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej Ojczyzny i całej Europy. To Dzień Wojska Polskiego. Za przyczyną Maryi Królowej Pokoju polecajmy Bogu sprawy naszej Ojczyzny i naszego narodu. Porządek Mszy świętych we wtorek jak w każdą niedzielę. Msza św. o godz. 18.00 odbędzie się przy Grocie Niepokalanej w rocznicę jej poświęcenia.
 2. W sobotę święto rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego w Ełku.
 3. Na nowy tydzień, wakacyjny i urlopowy, życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela w dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie jedynym Odkupicielu człowieka.
 
Transmisje Mszy Świętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 07:36

alt

Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są o godz. 7.00 i dodatkowo o godz. 11.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji TRWAM oraz o godz. 13.00 w TV Polonia. Również Polsat transmituje Mszę Świętą w niedzielę o godz. 9.00 w kanale Polsat News i o godz. 10.30 w kanale Polsat Rodzina. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są też w radiu, m.in. w Pierwszym Programie Polskiego Radia o godz. 9.00 i o godz. 19.00, w Radiu Maryja o godz. 9.00 oraz w rozgłośniach diecezjalnych i lokalnych.

Więcej…
 
Psalm 91 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 11:31

Kto przebywa w pieczy Najwyższego
i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
mówi do Pana: «Ucieczko moja i Twierdzo,
mój Boże, któremu ufam».
Bo On sam cię wyzwoli
z sideł myśliwego
i od zgubnego słowa.
Okryje cię swymi piórami
i schronisz się pod Jego skrzydła:
Jego wierność to puklerz i tarcza.

Więcej…
 
Litania do Św. Rocha PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
wtorek, 17 marca 2020 13:53

Święty Roch (ur. w Montpellier we Francji, zm. przed rokiem 1420) − tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego.
Roch urodził się jako jedyny syn rządcy Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców.
Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień.
W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzie. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za szpiega włoskiego, umarł potem w więzieniu nierozpoznany.
W całej Europie zaczął się szerzyć kult św. Rocha.
W Polsce był czczony już w XV wieku, obok św. Sebastiana, i stał się patronem chroniącym od zarazy.
W tym czasie w Wenecji i Rzymie powstawały bractwa jego imienia. W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, papież Pius IV ufundował szpital, oddając go bractwu św. Rocha (1560). W szerzeniu kultu pomogli franciszkanie ponieważ był tercjarzem franciszkańskim.
Papież Pius IX ogłosił św. Rocha patronem Montpellier. W 1585 papież Grzegorz XIII umieścił jego imię w Martyrologium Rzymskim. Powstała rodzina zakonna rochici. Wiele miast nosi nazwę na cześć świętego. Wybudowano tysiące kościołów i kaplic ku jego.

Litania do Świętego Rocha

Kyrie elejson, Chryste elejson.
Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!
Ojcze z nieba Boże zmiłuj się nad nami!
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami!
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami!
Święta Trójco jedyny Boże zmiłuj nad nami
Święta Maryo, - módl się za nami!
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Święty Rochu, Chrystusa wyznawco,
Święty Rochu, drogi klejnocie wszystkiego świata,
Święty Rochu, patronie chorych i konających,
Święty Rochu, godny Synu i ozdobo królestwa francuzkiego,

Czytaj dalej
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Main page Contacts Search Contacts Search