Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 1600 1462 1886 7084 3000 0001

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
wtorek, 21 marca 2023 07:34

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ WIELKI

W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie. „Papież Jan Paweł II – pisał burmistrz Rzymu z okazji jego beatyfikacji – zostawił niezatarty znak na historii chrześcijaństwa oraz na historii narodów Europy i całego świata. Ojciec Święty Wojtyła stał się symbolem, przewodnikiem, zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Był Papieżem, którego wkład okazał się decydujący dla obalenia komunizmu oraz tych wszystkich doktryn, które zmierzały do przekreślenia wszelkiej godności i wolności istoty ludzkiej. Liczne narody odnalazły w nim pokłady ogromnej siły, zdolnej do przekazywania piękna wiary i wartości z nią związanych.”

Papież Franciszek z okazji kanonizacji przypomniał, że Karol Wojtyła zanim wyruszył, by przemierzać drogi świata, dorastał do służby Chrystusowi i Kościołowi w swojej Ojczyźnie, w Polsce. „Dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II” – powiedział Franciszek i podkreślił, że Papież Polak nadal inspiruje nas poprzez słowa, pisma, gesty, styl posługi, cierpienie przeżywane z heroiczną nadzieją. „Inspiruje nas jego całkowite powierzenie się Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Matce Bożej.”

Święty Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach. Jest także ojcem naszej wolności. Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni.

Więcej…
 
Komunikat Biskupa Ełckiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
wtorek, 21 marca 2023 07:03

dotyczący diecezjalnej modlitwy w obronie prawdy o św. Janie Pawle II

2 kwietnia 2023 roku

Diecezja Ełcka staje w obronie prawdy o św. Janie Pawle II, jego świętości i wielkości. Nie możemy milczeć i patrzeć obojętnie. Stańmy w obronie prawdy o św. Janie Pawle II z różańcem w ręku, ponieważ tą bronią możemy pokonać wszelkie zło i wyprosić pokój. Ten oręż dała nam Maryja, która obiecuje zwycięstwo nad wszelkim złem. Tą modlitwą Różańcową przez całe swoje życie i posługiwanie walczył sam św. Jan Paweł II ze złem i zakusami szatana. Zaufajmy Maryi i naśladujmy św. Jana Pawła II. Używając tej broni, którą jest Różaniec, odniesiemy zwycięstwo.

Zachęcam wszystkich wiernych diecezji ełckiej, abyśmy modlili się w swoich rodzinach i parafiach  modlitwą Różańcową, Koronką do Bożego Miłosierdzia, oraz trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu w obronie prawdy o św. Janie Pawle II.

Natomiast w niedzielę 2 kwietnia zachęcam wszystkich wiernych, a szczególnie zrzeszonych we wspólnotach, ruchach, bractwach i stowarzyszeniach kościelnych oraz ludzi dobrej woli do marszów i modlitwy w tych intencjach. W tym czasie odmawiajmy modlitwę Różańcową rozważając „Tajemnice Światła” w następujących intencjach:

 • w intencji dziękczynnej za całe dziedzictwo, które zostawił nam św. Jan Paweł II
  i za testament pełnienia miłości miłosiernej, który zostawił nam w Ełku;
 • w intencji pokoju w Ukrainie, naszej Ojczyźnie, Europie i świecie;
 • w intencji o przemianę serc i nawrócenie tych, którzy szerzą kłamstwa o św. Janie Pawle II, chcą manipulować ludźmi ukazując im sfałszowane materiały o nim;
 • w intencji tych, którzy ulegli manipulacji, by Duch Święty obdarzył ich darem rozumu
  i mądrości, by usłyszeli Jezusowe „Effata” „Otwórz się”, by przejrzeli i usłyszeli oraz mieli pragnienie poszukiwania prawdy o św. Janie Pawle II;
 • w  intencji wszystkich ochrzczonych, byśmy poznawali nauczanie św. Jana Pawła II, wprowadzali je w życie oraz dawali świadectwo o św. Janie Pawle II.

Na czas modlitwy i marszów w obronie prawdy o św. Janie Pawle II z serca błogosławię.

+Jerzy Mazur
Biskup Ełcki

Ełk, 17 marca 2023 roku

 
IV Niedziela Wielkiego Postu - 19.03.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 17 marca 2023 07:09
 1. Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.
 2. Jutro uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP i Patrona Kościoła Powszechnego. Msze św. o 7.00, 17.00 (w kaplicy) i 18.00.
 3. Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 17.15. Za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 4. W ramach wielkopostnego przygotowania do świąt zmartwychwstania Chrystusa będziemy uczestniczyć w rekolekcjach - w najbliższy czwartek, piątek i sobotę. Słowo Boże będzie głosił o. Michał Krajewski OFM Conv. Zaplanujmy tak zajęcia, aby nie zabrakło nas a spotkaniach rekolekcyjnych. W te dni, szczególnie w czwartek i piątek, bo w sobotę Zwiastowanie Pańskie, będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Za udział w rekolekcjach można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. W czasie rekolekcji, czyli w czwartek, piątek Msze święte o godz.: 7.00; 10.00 (z nauką dla młodzieży kl. VII-VIII); 12.00 (z nauką dla dzieci kl. IV-VI); 17.00 i 19.00. W sobotę, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Msze św. o 7.00; 10.00; 12.00 (z nauką dla młodzieży); 17.00 (z nauką dla dzieci) i 19.00. W sobotę podczas Mszy św. będzie możliwość złożenia duchowej adopcji dziecka, którego życie jest zagrożone w łonie matki. W czwartek, piątek i sobotę nie będzie nabożeństwa i Mszy świętych w kaplicy tylko w kościele.
 5. Zapraszamy na Drogę krzyżową w piątek: dzieci na 16.00, a o 18.30 - młodzież i dorosłych.
 6. Dziękujemy za ofiary na ogrzewanie kościoła i kaplicy.
 7. Do nabycia marcowa "Martyria" i baranki.
 8. Kino "Iskra" w naszym mieście zaprasza na film religijny, dramat, "Opiekun" w cenie 15 zł. Dzisiaj jeszcze o 13.30; w poniedziałek - o 17.30; w środę i czwartek - o 15.30.
 9. Na nowy tydzień życzymy obfitości Bożych darów, radości oraz wzrastania w wierze i miłości ku Panu, a także odwagi św. Jana Chrzciciela w głoszeniu prawdy.
 
III Niedziela Wielkiego Postu - 12.03.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
poniedziałek, 13 marca 2023 12:22
 1. Nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.15; w piątki Droga krzyżowa: o 16.30 - dla dzieci, a o 17.30 - dla dorosłych i młodzieży; w kaplicy Droga krzyżowa o 16.30.
 2. W poniedziałek przypada 10. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Otoczmy go naszą modlitwą.
 3. W środę, 15 marca, razem z "Ćwiarą", zapraszamy na pieszą pielgrzymkę do Studzienicznej. Wyjście o 20.15 spod kaplicy Pana Jezusa Klęczącego.
 4. W sobotę o godz. 15.00 w sali pod prezbiterium kościoła odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, na które zapraszamy wszystkich chętnych.
 5. Za tydzień taca na ogrzewanie kościoła i kaplicy. Do nabycia marcowa "Martyria".
 6. Zapraszamy na pielgrzymkę do Włoch w dniach 16-25 września, koszt 1200 zł i 550 euro. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń.
 7. Na nowy tydzień życzymy pomnażania Bożych darów i wydawania błogosławionych owoców nawrócenia oraz odwagi św. Jana Chrzciciela.
 8. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności: śp. Jerzy Potapowicz. Wieczny odpoczynek...
 
II Niedziela Wielkiego Postu - 5.03.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 04 marca 2023 20:56
 1. Dzisiaj, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.00, adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji naszych rodzin. Zakończenie po koronce do miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Wieczorem o godz. 17.15 Gorzkie Żale. Zapraszamy także na Drogę krzyżową w każdy piątek o godz. 16.30 - dzieci; o godz. 17.30 - młodzież i dorosłych, a w kaplicy - o godz. 16.30.
 2. Dzisiaj niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Są z nami klerycy z naszego ełckiego seminarium duchownego z Koła Misyjnego z wystawą misyjną, z którą będzie można się zapoznać po Mszy świętej.
 3. Za tydzień taca na Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku.
 4. Zapraszamy na pielgrzymkę do Włoch w dniach 16-25 września, koszt 1200 zł i 550 euro. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń.
 5. Do nabycia marcowa "Martyria" i gazetki misyjne.
 6. Na nowy tydzień życzymy wszelkich łask Bożych i odwagi św. Jana Chrzciciela w podejmowanych decyzjach życia zgodnego z prawdą.
 7. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności: śp. Jadwiga Karbowska i Bohdan Gąsiewski. Wieczny odpoczynek...
 
I Niedziela Wielkiego Postu - 26.02.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 25 lutego 2023 21:59
 1. W czasie Wielkiego Postu zapraszamy w niedziele o godz. 17.15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i procesją eucharystyczną oraz na Drogę krzyżową w każdy piątek o godz. 16.30 - dzieci i 17.30 - młodzież i dorosłych; w kaplicy - godz. 16.30. Za udział w nabożeństwach pasyjnych możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, do których należą: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej oraz modlitwa w intencjach papieża.
 2. Osoby, które chcą jeszcze podjąć post o chlebie i wodzie w intencji nawrócenia i łaski żywej wiary w naszych rodzinach zapraszamy do zapisania się w zakrystii.
 3. Serdecznie zapraszamy do podjęcia postanowienia wielkopostnego w postaci modlitwy za jednego maturzystę w ramach diecezjalnej akcji Studniówka – 100 dni  modlitwy za maturzystów. Jest to zobowiązanie modlitewne, które potrwa od 25 marca do 2 lipca.  Zgłaszać się można przez formularz umieszczony na stronie diecezjalnej www.diecezjaelk.pl (oraz w zakrystii). Wszyscy maturzyści, którzy chcą być objęci modlitwą mogą zgłaszać się w ten sam sposób. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Duszpasterstwa Młodzieży na portalu Facebook.
 4. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
 5. Za tydzień, w pierwszą niedzielę miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w intencji rodzin po Mszy świętej o godz. 12.00. Zakończenie po koronce do miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.
 6. Za tydzień niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zapraszamy do modlitwy w intencji wszystkich pracujących na misjach. Ofiarami do puszki będziemy mogli wesprzeć to misyjne dzieło.
 7. Zapraszamy na pielgrzymkę do Włoch w dniach 16-25 września, koszt 1200 zł i 550 euro. Więcej informacji na tablicy ogłoszeń, również o innych pielgrzymkach.
 8. Na nowy tydzień życzymy wszelkich łask Bożych i odwagi św. Jana Chrzciciela.
 9. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb śp. Henryka Ryszarda Orzechowskiego. Wieczny odpoczynek...
 
V Niedziela w ciągu roku 5.02.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 05 lutego 2023 08:51

 1. Dzisiaj z racji pierwszej niedzieli miesiąca po Mszy św. o godz. 12.00 adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji naszych rodzin. Zakończenie w godzinie miłosierdzia.
 2. W sobotę wspomnienie NMP z Lourdes - Światowy Dzień Chorego. Zapraszamy osoby chore, w podeszłym wieku i niepełnosprawne na Mszę św. o godz. 10.30 z udzieleniem sakramentu chorych. Prosimy o pomoc w przybyciu tym osobom do kościoła.
 3. Na nowy tydzień życzymy wszelkich łask Bożych i odwagi św. Jana Chrzciciela w dawaniu świadectwa o Jezusie swoim życiem.
 
IV Niedziela w ciągu roku 29.01.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 29 stycznia 2023 21:31
 1. Zapraszamy wszystkich uczestników Kół Różańcowych Różaniec Rodziców za Dzieci: Św. Józefa i Św. Jana Chrzciciela we wtorek na różaniec o godz. 17.30, a po Mszy św. na spotkanie w kościele.
 2. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota. W sobotę różaniec o 17.20, a za tydzień w niedzielę adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 12.00.
 3. W czwartek święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. z błogosławieństwem świec o godz. 7.00, 10.30, 17.00 (w kaplicy) i 18.00.
 4. W piątek - wspomnienie świętego Błażeja - patrona chorych na gardło, a w następną niedzielę - św. Agaty.
 5. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Krakowa, Łagiewnik i Częstochowy w dniach 4-5 lutego 2023 r. Koszt 430 zł. Wyjazd o 4 rano spod naszego kościoła, jeśli znajdzie się odpowiednia grupa osób, bo są jeszcze wolne miejsca. W programie m.in. zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, w Łagiewnikach - udział w niedzielnej Mszy św. transmitowanej przez TVP i nawiedzenie jasnogórskiego sanktuarium w Częstochowie. Zapisy w zakrystii i kancelarii.
 6. Zapraszamy młodych, którzy planują w tym roku przyjąć sakrament małżeństwa na kurs przedmałżeński, który odbędzie się przez pięć kolejnych niedziel Wielkiego Postu o godz. 14.00, począwszy od 26 lutego.
 7. Do nabycia książka pt. "Proboszcz z Suwałk. Droga do świętości ks. Kazimierza Hamerszmita" - po 20 zł.
 8. Na nowy tydzień życzymy wszelkich łask Bożych i odwagi św. Jana Chrzciciela w dawaniu świadectwa o Jezusie swoim życiem.
 9. W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Joanna Klepacka-Zakrocka, Henryk Halicki i Jacek Karbowski. Wieczny odpoczynek...
 
Transmisje Mszy Świętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 07:36

alt

Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są o godz. 7.00 i dodatkowo o godz. 11.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji TRWAM oraz o godz. 13.00 w TV Polonia. Również Polsat transmituje Mszę Świętą w niedzielę o godz. 9.00 w kanale Polsat News i o godz. 10.30 w kanale Polsat Rodzina. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są też w radiu, m.in. w Pierwszym Programie Polskiego Radia o godz. 9.00 i o godz. 19.00, w Radiu Maryja o godz. 9.00 oraz w rozgłośniach diecezjalnych i lokalnych.

Więcej…
 
Psalm 91 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 11:31

Kto przebywa w pieczy Najwyższego
i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
mówi do Pana: «Ucieczko moja i Twierdzo,
mój Boże, któremu ufam».
Bo On sam cię wyzwoli
z sideł myśliwego
i od zgubnego słowa.
Okryje cię swymi piórami
i schronisz się pod Jego skrzydła:
Jego wierność to puklerz i tarcza.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2

Liturgia dnia


Więcej …

Kościół gromadzi się na Mszy Św.


Niedziela  i święta

Kościół:

700, 900, 1030
1200, 1800, 2000

Kaplica:

1700

Dzień powszedni

Kościół:

700, 1800

Kaplica:

               1700

pozostałe nabożeństwa

Statystyki

Odsłon : 687079
Main page Contacts Search Contacts Search