Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 1600 1462 1886 7084 3000 0001

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


XIII Niedziela w ciągu roku 26.06.2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 26 czerwca 2022 09:03
 1. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zatroszczyli się o oprawę uroczystości i oktawy Bożego Ciała. Dziękuję orszakowi procesyjnemu i wszystkim uczestniczącym w tych dniach w nabożeństwach za to piękne świadectwo wiary i miłości do Boga, który pozostał z nami w Najświętszym Sakramencie. Niech to ośmiodniowe uwielbienie Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie rozciągnie się na cały rok.
 2. Dziękujemy za świadectwo misyjne Siostrze Ewie od Cierpiących. Życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkich łask potrzebnych do pełnienia tej szczególnej posługi. Niech nasza modlitwa towarzyszy s. Ewie, ale także módlmy się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
 3. Jutro będziemy obchodzić wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 4. W środę przypada uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dodatkowa Msza św. o godz. 10.30. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
 5. Nabożeństwo czerwcowe, do czwartku włącznie, będziemy celebrowali po Mszy świętej o godz. 18.00 – serdecznie zapraszamy!
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  • - w piątek odwiedzimy chorych, a nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. wieczornej;
  •  - w sobotę różaniec o godz. 17.20, a wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Bożej po Mszy świętej wieczornej.
 7. Od piątku (1 lipca) do 31 sierpnia, czyli przez całe wakacje, zmieniają się godziny Mszy św. Rano bez zmian o godz. 7.00, a wieczorem w kaplicy o 18.00 i w kościele o godz. 19.00. Również zmieniają się godziny kancelarii: we wtorek, środę i czwartek od 16.30 do 17.30, a w sobotę bez zmian od 9.00 do 10.00.
 8. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą miesiąca, stąd wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy świętej o godz. 12.00 do Godziny miłosierdzia. Znajdźmy chwilę, aby przyjść do kościoła i pomodlić się dłużej w intencji swojej rodziny i swoich najbliższych.
 9. Tym, którzy rozpoczynają letni wypoczynek życzymy udanych wyjazdów, wzmocnienia sił fizycznych i duchowych, a także szczególnego doświadczenia obecności Boga w pięknie stworzonego świata.
 10. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb śp. Ireny Wyszyńskiej. Wieczny odpoczynek...


 
NARODZENIE ŚW. JANA CHRZCICIELA (XII NIEDZIELA ZW.) 19 czerwca 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 26 czerwca 2022 09:01
 1. Dziś w naszej parafii obchodzimy uroczystość Narodzenia świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu, naszego Patrona. Za nawiedzenie kościoła i odmówienie w nim modlitwy Ojcze nasz i Wierzę..., pod zwykłymi warunkami, do których należą: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej oraz dowolna modlitwa w intencjach papieża, możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary za grzechu odpuszczone w sakramencie pokuty i pojednania. Skorzystajmy z tej łaski. Niech wstawiennictwo św. Jana wyprasza nam Bożą pomoc i umacnia wiarę w Jedynego Zbawiciela świata.
 2. Dziękujemy ks. Henrykowi za głoszone dzisiaj Boże słowo. Niech nasz święty Patron, będzie Ci bliski i poruszy serca pątników poszukujących drogi do Pana na Szlaku Papieskich Tajemnic Światła. Życzymy Bożego błogosławieństwa i wszelkich łask potrzebnych do posługi kapłańskiej.
 3. Dziś nabożeństwo czerwcowe z racji odpustu po Mszy świętej o godz. 12.00, a od jutra po Mszy św. wieczornej. Do czwartku włącznie jest połączone z procesją eucharystyczną. W czwartek obrzęd błogosławieństwa wianków. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby wychwalać Serce Jezusa, które jest pełne dobroci i miłości. Dziś ofiarami do puszki możemy wesprzeć fundusz duszpasterstwa młodzieży diecezji ełckiej.
 4. W czwartek przypada Dzień Ojca. Zapraszamy na Msze święte w intencji ojców. Będziemy żyjącym wypraszać obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym – wieczną nagrodę.
 5. W piątek przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To także Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 6. Za tydzień świadectwem pracy na misjach podzieli się z nami pochodząca z naszej parafii siostra misjonarka ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących - s. Ewa Milanowska pracująca na misjach w Afryce w Czadzie.
 7. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb śp. Jadwigi Ramotowskiej. Wieczny odpoczynek...

 

 
Najświętszej Trójcy 12.06.2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 12 czerwca 2022 19:47
 1. Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy, w której Kościół wyznaje wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach. Ta prawda wiary przekracza możliwości naszego rozumu i pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Najprostszym jej wyznaniem jest znak krzyża i modlitwa „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
 2. W czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). To uroczystość, w której powinniśmy uczestniczyć we Mszy świętej. Przez udział w procesji wyznajemy naszą wiarę w realną obecność Chrystusa w Chlebie eucharystycznym. Msze święte tego dnia według następującego porządku: 7.00; 9.00; 10.30 - po której będzie procesja eucharystyczna ulicami naszej parafii; 17.00 w kaplicy i 18.00. Nie będzie Mszy św. o 12.00. Prosimy o przygotowanie czterech ołtarzy w tradycyjnych miejscach: I - przy krzyżu - na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II i Rajgrodzkiej - mieszkańców Biernatek; II - przy kaplicy - Męskie Koło Różańcowe Św. Jana Pawła II i Ćwiarę; III - na skrzyżowaniu Wiejskiej i Nowomiejskiej - Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym "Strumienie Miłości"; IV - na skrzyżowaniu przy Konarskiego i Nowomiejskiej - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i bierzmowanych w tym roku.
 3. Nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie po Mszy świętej o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy, aby poprzez litanijne wezwania przepraszać Boga za nasze grzechy i niewierności. Od piątku przez najbliższy tydzień po nabożeństwie czerwcowym procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W niedzielę będzie po Mszy św. o godz. 12.00.
 4. W piątek na Mszy św. wieczornej i w sobotę na Mszy św. rano i wieczorem w naszym kościele będą relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego. Po Mszach świętych będzie możliwość ich ucałowania. Zapraszamy do modlitwy i czuwania przy relikwiach.
 5. W sobotę przypada 22. rocznica konsekracji naszego kościoła. Zapraszamy, aby podziękować Panu Bogu za Jego opiekę nad naszą parafią i pomodlić się za fundatorów naszej świątyni.
 6. Za tydzień w niedzielę będziemy przeżywać doroczny odpust Patrona parafii i kościoła - Św. Jana Chrzciciela. O godz. 12.00 Msza św. za całą Parafię, a także za dzieci i młodzież w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego i katechetycznego; po niej procesja wokół kościoła.
 7. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie ostrzegają przed tzw. oszustwami na "wnuczka" i "policjanta". Oszuści telefonują i podszywają się za pracowników banku, policjantów, urzędników, członków rodziny. Cel takich osób jest jeden - wyłudzić pieniądze. Policjanci przestrzegają, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczać osób obcych do mieszkań oraz nie przekazywać pieniędzy nieznanym nam osobom. Najlepszą linią obrony przed tego typu oszustwami jest przerwanie połączenia telefonicznego oraz powiadomienie o zaistniałej sytuacji osób najbliższych i policję.
 
Zesłanie Ducha Świętego 5.06.2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
czwartek, 09 czerwca 2022 06:33
 1. Dziś wraz z całym Kościołem obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wspominamy dzień, kiedy na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty pod postacią ognistych języków. Dzięki Jego mocy uczniowie wyszli z Wieczernika, aby głosić całemu światu orędzie zbawienia. Dziś prosimy, aby „Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. Niech nas umacnia swoimi darami, abyśmy byli prawdziwymi świadkami Jezusa Chrystusa w dzisiejszym świecie. Za pobożny udział w śpiewie lub recytacji hymnu: "O Stworzycielu Duchu przyjdź..." można uzyskać pod zwykłymi warunkami odpust zupełny. Dziś kończy się czas przyjmowania Komunii Świętej wielkanocnej.
 2. Dziś w pierwszą niedzielą miesiąca wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy świętej o godz. 12.00 do Godziny miłosierdzia.
 3. Jutro uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Głównej patronki naszej diecezji. Pod krzyżem Maryja została dana za Matkę nie tylko świętemu Janowi, ale także wszystkim ludziom. Towarzyszy wspólnocie Kościoła od samego początku. Będziemy wypraszać Jej orędownictwa w naszych codziennych potrzebach. Dodatkowa Msza św. o godz. 10.30.
 4. W czwartek przypada święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Naszą modlitewną pamięcią pragniemy objąć wszystkich kapłanów i wypraszać im Bożą pomoc oraz łaskę wierności na drodze powołania, jak również wszystkich przygotowujących się do kapłańskiej posługi.
 5. Nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie po Mszy świętej o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy, aby poprzez litanijne wezwania przepraszać Boga za nasze grzechy i niewierności.
 6. W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy.
 7. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb śp. Wojciecha Kołakowskiego i Marii Fus. Wieczny
 
Wniebowstąpienie Pańskie 29.05.2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
środa, 01 czerwca 2022 06:08
 1. Dziś przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. To również dzień Kongresu Różańcowego w parafiach naszej diecezji. Z tej racji, oprócz Słowa Bożego na ten temat, które głosi dzisiaj ks. dr Henryk Śmiarowski - przewodnik duchowy Szlaku Papieskiego Tajemnice Światła, za co mu bardzo dziękujemy, modlimy się na różańcu. W prowadzenie modlitwy różańcowej i czynny udział w liturgii Słowa włączają się koła różańcowe. Pół godziny przed każdą Mszą św. odmawiamy różaniec; przed 7.00 - tajemnice radosne; przed 9.00 będą Godzinki; przed 10.30 - tajemnice światła; 12.00 - bolesne i 18.00 - chwalebne. Zapraszamy, aby czynić to, o co prosiła Matka Boża - odmawiać różaniec.
 2. Codziennie przygotowujemy się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez nowennę, którą odmawiamy po Mszy świętej wieczornej.
 3. We wtorek, 31 maja, przypada liturgiczne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Będziemy wpatrywali się w Maryję, która spieszy do swojej krewnej Elżbiety i prosili o wrażliwość na potrzeby innych dla wszystkich uczniów Chrystusa.
 4. W środę, 1 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zapraszamy na Msze święte, w czasie których będziemy się modlić za wszystkie dzieci, aby wzrastały w łasce Bożej, mądrości i były otaczane miłością i troską przez swoich rodziców.
 5. Rozpoczynamy miesiąc czerwiec, który poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa codziennie po Mszy św. wieczornej. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  • - w czwartek modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania prowadzona przez Apostolat Złota Róża;
  • - w piątek okazja do spowiedzi wynagradzającej, odwiedziny chorych i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa;
  • - w sobotę nabożeństwo ku czci Matki Bożej po Mszy świętej, a różaniec o godz. 17.20; również miesięczna katecheza formacyjna dla wspólnot.
 7. W sobotę, 4 czerwca Kongres Różańcowy dzieci w Studzienicznej. O 12.00 Msza św. transmitowana przez TV Trwam.
 8. W najbliższą niedzielę, 5 czerwca przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Świętowanie rozpoczniemy Mszą Wigilii Zesłania Ducha Świętego w sobotę wieczorem. Niedziela to odpust w Studzienicznej. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres Wielkanocy. Będzie to jednocześnie pierwsza niedziela czerwca. Z tej racji wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy świętej o 12.00 do Godziny miłosierdzia.
 9. W sobotę 11 czerwca w Ełku odbędzie się spotkanie młodzieży w ramach I Kongresu Różańcowego - stacja młodzieżowa "Ślady Boga". Gościem spotkania będzie m.in. ks. Michał Dziedzic - duszpasterz młodzieży warszawsko-praskiej, autor audycji "Dzbany z Kany". Zapraszamy młodzież naszej parafii. Wyjazd o godz. 8.00. Zapisy w zakrystii.
 10. Siostry Loretanki zapraszają na jednodniową pielgrzymkę do Częstochowy - 11 czerwca, w sobotę. Szczegóły na plakacie na tablicy ogłoszeń.
 
AKT POŚWIĘCENIA NIEPOKALANEMU SERCU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
czwartek, 24 marca 2022 11:09

O Maryjo, Matko Boga i nasza Matko, uciekamy się do Ciebie w tej godzinie cierpienia. Jesteś naszą Matką, miłujesz nas i znasz nas: nic, co nosimy w sercu, nie jest przed Tobą ukryte. Matko miłosierdzia, tak wiele razy doświadczyliśmy Twojej opatrznościowej czułości, Twojej obecności, która przywraca nam pokój, ponieważ Ty zawsze prowadzisz nas do Jezusa, Księcia Pokoju.

My jednak zgubiliśmy drogę do pokoju. Zapomnieliśmy o nauce płynącej z tragedii minionego wieku, o poświęceniu milionów poległych podczas wojen światowych. Zlekceważyliśmy zobowiązania podjęte jako Wspólnota Narodów i wciąż zdradzamy marzenia narodów o pokoju oraz nadzieje ludzi młodych. Staliśmy się chorzy z chciwości, zamknęliśmy się w nacjonalistycznych interesach, pozwoliliśmy, by sparaliżowały nas obojętność i egoizm. Woleliśmy lekceważyć Boga, żyć w naszym fałszu, podsycać agresję, niszczyć życie i gromadzić broń, zapominając, że jesteśmy opiekunami naszego bliźniego i wspólnego domu, który dzielimy. Poprzez wojnę rozszarpaliśmy ziemski ogród, grzechem zraniliśmy serce naszego Ojca, który pragnie, abyśmy byli braćmi i siostrami. Staliśmy się obojętni na wszystkich i wszystko z wyjątkiem nas samych. A teraz ze wstydem mówimy: przebacz nam, Panie!

W nędzy grzechu, w naszych trudach i słabościach, w tajemnicy nieprawości zła i wojny, Ty, Najświętsza Matko, przypominasz nam, że Bóg nas nie opuszcza, ale wciąż patrzy na nas z miłością, pragnąc nam przebaczyć i nas podnieść. To On dał nam Ciebie, a Twoje Niepokalane Serce uczynił schronieniem dla Kościoła i ludzkości. Z Bożej dobroci jesteś z nami i przeprowadzasz nas z czułością nawet przez najbardziej skomplikowane dziejowe zakręty.

Zatem uciekamy się do Ciebie, pukamy do drzwi Twego Serca, my, Twoje umiłowane dzieci, które w każdym czasie niestrudzenie nawiedzasz i zachęcasz do nawrócenia. W tej mrocznej godzinie przyjdź nam z pomocą i pociesz nas. Powtarzaj każdemu z nas: „Czyż oto nie jestem tu Ja, twoja Matka?”. Ty wiesz, jak rozplątać pęta naszego serca i węzły naszego czasu. W Tobie pokładamy nadzieję. Jesteśmy pewni, że Ty, zwłaszcza w chwili próby, nie gardzisz naszymi prośbami i przychodzisz nam z pomocą.

Tak właśnie uczyniłaś w Kanie Galilejskiej, gdy przyspieszyłaś godzinę działania Jezusa i zapowiedziałaś Jego pierwszy znak w świecie. Gdy uczta zamieniła się w smutek, powiedziałaś Mu: „Nie mają wina” (J 2,3). O Matko, raz jeszcze powtórz to Bogu, bowiem dziś zabrakło nam wina nadziei, zniknęła radość, rozmyło się braterstwo. Zagubiliśmy człowieczeństwo, zmarnowaliśmy pokój. Staliśmy się zdolni do wszelkiej przemocy i wszelkiego zniszczenia. Jakże pilnie potrzebujemy Twojej matczynej interwencji.

Przyjmij więc, o Matko, to nasze błaganie.

Ty, Gwiazdo morza, nie pozwól, byśmy zostali rozbitkami w czasie wojennej burzy.

Ty, Arko Nowego Przymierza, inspiruj plany i drogi pojednania.

Ty, Ziemio nieba, zaprowadź w świecie Bożą zgodę.

Ugaś nienawiść, usuń pragnienie zemsty, naucz nas przebaczenia.

Uwolnij nas od wojny, zachowaj świat od zagrożenia nuklearnego.

Królowo Różańca Świętego, rozbudź w nas pragnienie modlitwy i miłości.

Królowo rodziny ludzkiej, wskaż narodom drogę braterstwa.

Królowo pokoju, wyjednaj światu pokój.

Niech Twój płacz, o Matko, poruszy nasze zatwardziałe serca. Niech łzy, które za nas przelałaś, sprawią, że znów zakwitnie owa dolina, którą wysuszyła nasza nienawiść. I choć nie milknie zgiełk broni, niech Twoja modlitwa usposabia nas do pokoju. Niech Twoje matczyne dłonie będą ukojeniem dla tych, którzy cierpią i uciekają pod ciężarem bomb. Niech Twoje macierzyńskie objęcie pocieszy tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i swej ojczyzny. Niech Twoje bolejące Serce poruszy nas do współczucia i przynagli do otwarcia drzwi i opieki nad zranioną i odrzuconą ludzkością.

Święta Boża Rodzicielko, gdy stałaś pod krzyżem, Jezus, wskazując na ucznia obok Ciebie, powiedział Ci: „Oto syn Twój” (J 19,26). W ten sposób zawierzył Tobie każdego z nas. Następnie do ucznia, do każdego z nas, rzekł: „Oto Matka twoja” (w. 27). Matko, chcemy Cię teraz przyjąć w naszym życiu i w naszej historii. W tej godzinie ludzkość, wyczerpana i zrozpaczona, stoi wraz z Tobą pod krzyżem. I potrzebuje zawierzyć się Tobie, potrzebuje poprzez Ciebie poświęcić się Chrystusowi. Naród ukraiński i naród rosyjski, które czczą Cię z miłością, uciekają się do Ciebie, a Twoje Serce bije dla nich i dla wszystkich narodów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i nędzę.

My zatem, Matko Boga i nasza Matko, uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój. Niech „tak”, które wypłynęło z Twojego Serca, otworzy bramy dziejów dla Księcia Pokoju; ufamy, że poprzez Twoje Serce nastanie jeszcze pokój. Tobie więc poświęcamy przyszłość całej rodziny ludzkiej, potrzeby i oczekiwania narodów, niepokoje i nadzieje świata.

Niech za Twoim pośrednictwem Boże Miłosierdzie rozleje się na ziemię i niech słodki rytm pokoju na nowo kształtuje nasze dni. Niewiasto, któraś powiedziała Bogu „tak” i na którą zstąpił Duch Święty, przywróć pośród nas Bożą harmonię. Ożyw nasze oschłe serca, Ty, któraś jest „żywą nadziei krynicą”. Ty, któraś utkała człowieczeństwo Jezusa, uczyń nas budowniczymi komunii. Ty, która przemierzałaś nasze drogi, prowadź nas drogami pokoju. Amen.

 
Transmisje Mszy Świętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 07:36

alt

Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są o godz. 7.00 i dodatkowo o godz. 11.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji TRWAM oraz o godz. 13.00 w TV Polonia. Również Polsat transmituje Mszę Świętą w niedzielę o godz. 9.00 w kanale Polsat News i o godz. 10.30 w kanale Polsat Rodzina. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są też w radiu, m.in. w Pierwszym Programie Polskiego Radia o godz. 9.00 i o godz. 19.00, w Radiu Maryja o godz. 9.00 oraz w rozgłośniach diecezjalnych i lokalnych.

Więcej…
 
Psalm 91 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 11:31

Kto przebywa w pieczy Najwyższego
i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
mówi do Pana: «Ucieczko moja i Twierdzo,
mój Boże, któremu ufam».
Bo On sam cię wyzwoli
z sideł myśliwego
i od zgubnego słowa.
Okryje cię swymi piórami
i schronisz się pod Jego skrzydła:
Jego wierność to puklerz i tarcza.

Więcej…
 
Litania do Św. Rocha PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
wtorek, 17 marca 2020 13:53

Święty Roch (ur. w Montpellier we Francji, zm. przed rokiem 1420) − tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego.
Roch urodził się jako jedyny syn rządcy Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców.
Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień.
W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzie. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za szpiega włoskiego, umarł potem w więzieniu nierozpoznany.
W całej Europie zaczął się szerzyć kult św. Rocha.
W Polsce był czczony już w XV wieku, obok św. Sebastiana, i stał się patronem chroniącym od zarazy.
W tym czasie w Wenecji i Rzymie powstawały bractwa jego imienia. W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, papież Pius IV ufundował szpital, oddając go bractwu św. Rocha (1560). W szerzeniu kultu pomogli franciszkanie ponieważ był tercjarzem franciszkańskim.
Papież Pius IX ogłosił św. Rocha patronem Montpellier. W 1585 papież Grzegorz XIII umieścił jego imię w Martyrologium Rzymskim. Powstała rodzina zakonna rochici. Wiele miast nosi nazwę na cześć świętego. Wybudowano tysiące kościołów i kaplic ku jego.

Litania do Świętego Rocha

Kyrie elejson, Chryste elejson.
Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!
Ojcze z nieba Boże zmiłuj się nad nami!
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami!
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami!
Święta Trójco jedyny Boże zmiłuj nad nami
Święta Maryo, - módl się za nami!
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Święty Rochu, Chrystusa wyznawco,
Święty Rochu, drogi klejnocie wszystkiego świata,
Święty Rochu, patronie chorych i konających,
Święty Rochu, godny Synu i ozdobo królestwa francuzkiego,

Czytaj dalej
 
Modlitwa papieża Leona XIII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 19 stycznia 2020 21:30

"Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha

bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,

szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”

 


Liturgia dnia


Więcej …

Kościół gromadzi się na Mszy Św.

porządek zimowy

Niedziela  i święta

Kościół:

700, 900, 1030
1200, 1800, 2000

Kaplica:

1700

Dzień powszedni

Kościół:

700, 1800

Kaplica:

               1700

pozostałe nabożeństwa

Statystyki

Odsłon : 629668
Main page Contacts Search Contacts Search